1. Kim jest animator?
Animator to osoba, która na co dzień pomaga w Oratorium, tworzy jego atmosferę, w wielu sytuacjach jest także pośrednikiem między grupą młodzieży a wychowawcami. Stara się budować wspólnotę, tworzyć więzy przyjaźni i koleżeństwa w grupie, czuwa nad nowymi osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę w Oratorium. Jest gotowy do pomocy i służby innym.
Animator to osoba, która jest w stanie oddać się drugiemu człowiekowi. Jest to osoba dająca przykład.
Szymon
Animator to osoba, która przekazuje piękno i dobro dla drugiego człowieka. Pokazuje innym jak żyć według zasad Księdza Bosko i zaraża ich tym. Jest prawą ręką Kierownika Oratorium, jest chętny do pracy i pomocy. Opiekuje się dziećmi, daje im dobry przykład, godny naśladowania.
Dominika
Animatorzy Oratorium prowadzą różne aktywności w grupie, ale ich głównym celem jest opieka nad młodszymi uczestnikami i organizowanie czasu w sposób twórczy, radosny i godny chrześcijanina. Prowadzą więc różne zabawy, integrują młodzież, pomagają swojemu Kierownikowi w organizacji zimowisk i kolonii, reprezentują swoje Oratorium na wyjazdach salezjańskich oraz zajmują się wieloma innymi rzeczami wymagającymi czasu i zaangażowania.
2. Jak zostać animatorem?
Aby zostać Animatorem salezjańskim, przede wszystkim, należy uczestniczyć w życiu Oratorium – przychodzić na spotkania formacyjne lub pomagać w organizacji różnych wydarzeń w stowarzyszeniu. Często, chociaż nie zawsze, jest to proces, który trwa już od najmłodszych lat – kandydat najpierw przychodzi jako uczestnik, poznaje zwyczaje panujące w Oratorium i doświadcza opieki ze strony starszych, następnie sam pragnie pomagać innym i decyduje się na formację. Animator uczestniczy także w życiu parafii i jest w stanie pomóc, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Następnie Kandydat na Animatora bierze udział w Szkole Animatora Oratorium (SAO), która odbywa się co roku latem w Czerwińsku nad Wisłą. Kandydaci na Animatorów, aby znaleźć się na SAO uczęszczają na całoroczną formacje w swoich oratoriach aby przygotować się dobrze do swojej posługi. Szkoła animatora ma trzy stopnie. Kiedy kandydat ukończy trzeci stopień SAO otrzymuje krzyż animatora oratorium na uroczystej Mszy Świętej kończącej całą szkołę.
OLEK
Animatorem może zostać każdy z nas. wystarczy uczęszczać do oratorium, a potem przejść kurs na Szkole Animatora Oratorium. Kurs trwa 3 lata, ale tak naprawdę to jest jak mrugnięcie okiem.
SZYMON
Aby zostać Animatorem należy uczestniczyć w życiu Kościoła. Należy również umieć się czasami poświęcić na rzecz Kościoła.
3. Stopnie animatora
Formacja Animatora Oratorium składa się z pięciu różnych etapów.
Gdy Kandydat jest już zaznajomiony z funkcjonowaniem Oratorium i chce bardziej zaangażować się w swój rozwój i pomoc innym, podczas półkolonii letnich bierze udział w tzw. preSAO. Jest to stopień zerowy, podczas którego Animator utrwala swoje umiejętności praktyczne, np. prowadzenie zabaw, modlitw. Poznaje też bardziej biografię księdza Bosko.
Stopień zerowy jest przeprowadzany podczas kolonii letnich w Oratorium. Stopień pierwszy, drugi, trzeci i czwarty mają miejsce co roku w naszym klasztorze w Czerwińsku nad Wisłą.
Na pierwszym stopniu formacji Animator poznaje dokładniej życie księdza Bosko. Doskonali także swoje umiejętności praktyczne, wie jak zająć się młodszymi uczestnikami i organizować im czas. Uczy się także przyjmowania uwag i rad od starszych i bardziej doświadczonych animatorów, wychowawców i księży.
Drugi stopień SAO opiera się na głębszym poznaniu liturgii Mszy Świętej oraz większej świadomości jej przeżywania. Animator uczy się także pisać teksty takie, jak modlitwa wiernych lub komentarze, wie jak posługiwać podczas Mszy Świętej, utrwala poznane melodie liturgiczne. Poznaje bardziej działalność księdza Bosko i historię Oratorium. Uczy się korzystania z Pisma Świętego, potrafi odczytać skróty biblijne, zgłębia też bardziej katechizm.
Stopień trzeci to wynik trzyletniej formacji w Oratorium. Animator potrafi już wówczas być liderem w grupie, nie boi się nowych zadań i wyzwań związanych z pracą w Oratorium. Zna dobrze naukę Kościoła, potrafi tworzyć konspekty, prowadzić konferencje. Odznacza się empatią, posiada chęć do służenia innym i pomocy młodszym Animatorom. Jest kreatywny i pomysłowy, potrafi też dobrze zarządzać czasem. Na koniec SAO Animator na uroczystej Mszy Świętej otrzymuje błogosławieństwo na dalszą pracę oratoryjną oraz krzyż, który przypomina mu o jego powołaniu dla bliźnich.
Stopień czwarty to czas doskonalenia siebie we wspólnocie, który pozwala lepiej przygotować się do późniejszej funkcji Animatora podczas Szkoły Animatora Oratorium. Animator uczy się strategii wychowawczych oraz planowania półkolonii.









