Formacja ministrantów jest czterostopniowa: kandydat, ministrant, lektor, ceremoniarz.
Formacja kandydatów:
Kandydatem może być chłopiec, który przystąpił do pierwszej Komunii Świętej. Chłopcy, którzy pozytywnie odpowiedzą na zaproszenie do służby przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, zostają włączeni do grona kandydatów na ministrantów.Okres przygotowania trwa rok, ale może być skrócony jeżeli prowadzący formację uzna to za słuszne. W tym okresie przygotowania kandydaci uczą się podstawowych funkcji liturgicznych, poznają lepiej wyposażenie kościoła oraz starają się odpowiadać na stawiane im wymagania duchowe. Stopniowo dopuszczani są do pełnienia niektórych funkcji w liturgii Mszy Świętej. Strojem liturgicznym kandydata jest szafra w kolorze zgodnym z okresem liturgicznym. Po przeżyciu określonego czasu kandydaci zostają przyjęci do grona ministrantów przez udzielenie im przewidzianego dla nich błogosławieństwa oraz nałożenie komży.
Formacja ministrantów:
Czas formacji ministranta zaczyna się z chwilą włączenia go do grona ministrantów i kończy się wraz z przyjęciem funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym. W ciągu okresu formacji ministranci głębiej poznają sens i strukturę zgromadzenia jako znaku Kościoła, znaczenie aklamacji wypowiadanych w czasie celebracji Eucharystii oraz odpowiedzi na wezwanie kapłana. Zgłębiają coraz dokładniej funkcje liturgiczne należące do akolity. Są to czynności związane z:
• przyniesieniem do ołtarza darów ofiarnych (chleba, wina i wody);
• podawaniem i porządkowaniem naczyń liturgicznych;
• niesieniem świec;
• niesieniem krzyża;
• podawaniem wody i kadzidła;
• trzymaniem mitry i pastorału.
Formacja lektorów:
Funkcje lektora można sprawować po zakończeniu szkoły podstawowej, odpowiednim przeżyciu formacji ministranckiej i ukończeniu kursu lektorskiego. Lektor po uprzednim przygotowaniu, na którym poznał zasady proklamacji Słowa Bożego (umiejętność czytania ze zrozumieniem, pokonanie stresu przed publicznym wystąpieniem, techniki pracy z oddechem, odpowiedniej dykcji) i zdaniu egzaminu otrzymuje albę i krzyż lektorski. Od tego momentu pełni w Kościele funkcję lektora. Przygotowuje liturgię słowa: czytania biblijne oraz modlitwę wiernych i proklamuje je podczas Eucharystii czy nabożeństwa.
Formacja ceremoniarzy:
Kandydat na ceremoniarz posiada doświadczenie pełnienia funkcji lektora od przynajmniej roku. Następnie odbywa kurs ceremoniarza na którym uczy się posługiwania Mszałem Rzymskim, posługi podczas uroczystych Eucharystii z biskupem. Ceremoniarz przygotowuje formularz mszalny i paramenty liturgiczne. Podczas mszy świętej zajmuje miejsce przy celebransie. Prowadzi zbiórki formacyjne dla kandydatów, pomaga w prowadzeniu formacji ministrantów.















